2016. február 22., hétfő

Digitális tanári kompetenciáim

Feltöltés alatt

Digitális kompetencia

A számítógép, az internet manapság már (szinte) mindenki számára elérhető. Ezáltal rengeteg információhoz juthatunk bármilyen témával kapcsolatban igen rövid idő alatt. Azonban nagyon fontos, hogy a gyermekek digitális kompetenciáit fejlesszük az iskolában, amelyre a NAT külön pontban ki is tér. 
 
 
  Mind a biológia, mind a német nyelv oktatása során erre rengeteg lehetőség van, és nagyon fontos, hogy ezt tanárként meg is valósítsuk. 
 
Egyrészt fejleszteni kell a gyerekek információ gyűjtésének technikáit, az információ hitelességének, megbízhatóságának ellenőrzését. Erre kifejezetten alkalmas lehet egy adott biológiai témában végzett csoportos kutató munka, majd az egyes csoportok eredményeinek, technikáinak összehasonlítása, az esetleges hibák kiszűrése.
 
Továbbá fontos feladata a tanároknak az egyes alkalmazások megismertetése a diákokkal. Ezek az alkalmazások segíthetnek akár a tananyag megértésében (Digitális tudásbázisok: SDT, Realika), segítséget adhat számolási, ábrázolási feladatokban, fejlesztheti az önálló tanulást, a tanuló tanulási stratégiáit és támogatja a differenciált oktatást is.
 
Hasznos lehet a gondolattérképek használata is a biológiában: az összetett, bonyolultabb feladatok megoldási lépéseinek, ötleteinek ábrázolására, rendszerezésére. Így a legközelebbi, hasonló feladatok megoldásánál segítséget nyújthat a vizuális memória is.
 A német nyelvvel kapcsolatban megemlíthető a szótanulást segítő programok szerepe, mint pl. a Quizlet.

Összességében elmondható, hogy mind a biológia, mind a német nyelv rendkívül alkalmas a digitális kompetenciák fejlesztésére, csupán a tanár hozzáállásától függ, hogy ez megvalósul-e. Véleményem szerint ez nagyon fontos, és a XXI. században nélkülözhetetlen az oktatásban.